Yazı Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 16:33
 
•Osmanlı Ruhumuz Eksik•
Ayşe Öğünç
 
 
Bugünlerde eksikliğini hissettiğimiz insan gibi insanlar nerede?
Neden artık insan gibi insanlar yetiştiremiyoruz?
Herkesin özlediği eskiler, eskinin insanları tarih mi oldu gerçekten?
Nerede hata yapıyoruz? Belki bu sorulara verilecek uzmanca cevaplarım, sizi aydınlatacak çok parlak fikirlerim yok ama tüm bunların sebebi olduğuna inandığım birkaç şeyden bahsetmek isterim.
Tarihimiz sayısız insan gibi insan barındırırken biz torunları olarak yürek insanı yetiştiremiyorsak eksik bence yine tarihini bilmemektedir.
 
Fatih’ in babası Sultan ||. Murad mükemmel bir padişah, çok iyi bir insan, adelet yolundan ayrılmayan dindar bir kişi ve hayatının en verimli çağında saltanattan rızasıyla çekilebilecek kadar fedakârdı.Düşmanları bile ondan dindar, hayırhah, âdil ve kudretli bir hükümdar olarak bahsederdi.Demek ki iyi baba olmak, iyi insan olmaktan geçiyor.İnsan gibi insanlar da iyi babaların elinden.
 
Fatih’in annesi iffet, şevkat ve basiret örneği Hüma Hâtun’ du.Oğlunu karnında taşımaya başladığı andan itibaren Sünnet-i Senniyye terbiyesi vermiş, abdestsiz yere basmamış,besmelesiz emzirmemişti.Evlâdına sağlam emeller aşılamak için âdeta kendisini vakfetmişti.Nice hayırda imzası vardır.Demek ki iyi anne olmak iyi insan olmaktan geçiyor.İnsan gibi insanlar da iyi annelerin elinden.
 
Fatih’i yetiştiren çevre var birde. Bir ev düşünün ki küçükten büyüğe herkes hayrat düşünüyor, iyilik konuşuyor, adımlar sevap ve günah kavramlarının şuurunda atılıyor.Bir mahalle düşünün ki çocuklara “adam” muamelesi yapılmakta.Onlara selâm verilmekte, selâmları alınmakta.En önemlisi herkes helâlinden kazanmakta, helâlinden yaşamakta.Esnafları “Kalan alış-verişinizi komşu dükkândan yapın, o da nasiplensin.” diyebilecek kadar tok gözlü.
 
Şimdi birde kendinizi,anne-babalığınızı, evinizi, mahallenizi,çevrenizi ve çocuklarınızı düşünün.İmkanlar sınırsız, teknolojimiz gelişmiş, evlerimiz, telefonlarımız akıllı,her şeyimiz tam, Osmanlı ruhumuz eksik.Fatihler yetiştirenler şimdi Fatih’i bilmeyenleri yetiştiriyor.Çocuklardan şikayet ederken asıl sorun nerede? Kimde? 
Tekrar bir düşünün derim ben.
 
Etiketler: •Osmanlı, Ruhumuz, Eksik•,
Yorumlar
Haber Yazılımı