Haber
19 Nisan 2021 - Pazartesi 10:13
 
GEBZELİ GÜMÜŞHANELİLERDEN DEVRİM NİTELİĞİNDE DESTEK
GEBZE Haberi
GEBZELİ GÜMÜŞHANELİLERDEN DEVRİM NİTELİĞİNDE DESTEK

Gebze Merkez Gümüşhane Dölek Köylüleri Derneği’nin desteklediği çalışma sonunda, Gümüşhane Dölek Güveci Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi.

İstanbul Ümraniye Gümüşhane Merkez Dölek Köyü Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nce başlatılan ve Gebze Merkez Gümüşhane Dölek Köylüleri Derneği’nin desteklediği çalışma sonunda 30.12.2019 tarihinde yapılan başvurunun yaklaşık 16 ay süren değerlendirme süreci tamamlanarak, Gümüşhane Dölek Güveci 12.04.2021 tarihi itibarıyla Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi. Tescile ilişkin duyuru Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 15.04.2021 tarih ve 99 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlandı.

 

GÜMÜŞHANE’NİN 10. COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNÜ

Gümüşhane Dölek Güveci markasının tescil edilmesi ile bu ürünün Dölek Köyü’ne ait özgün bir ürün olduğu ve malzemesi ve yapım şeklinin başka yerlerde yapılan çömleklere benzemediği teyit edilmiş oldu. Böylece Gümüşhane Dölek Güveci, Gümüşhane’nin 10. coğrafi işaretli ürünü oldu. Tescil edilmiş olmanın Gümüşhane Dölek Güveci’ne olan ilgiyi ve talebi artırması bekleniyor. Gümüşhane Dölek Güveci’nin satıldığı yerlerde bundan sonra amblem bulundurulacak.

DAHA FAZLA GELİR ELDE EDİLECEK

Gebze Merkez Gümüşhane Dölek Köylüleri Derneği başkanı Yılmaz Katırcı köy kültüründe önemli bir yere sahip olan güvecin coğrafi işaretli ürün olarak tescil edilmesinin bu kültürü geleceğe taşıyacak bir girişim olduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Katırcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Gümüşhane Dölek Güveci’nin coğrafi işaretli ürün olarak tescil edilmesi ile şimdiye kadar yöresel olarak tanınan Gümüşhane Dölek Güveci artık tüm Türkiye’de ve somut olmayan kültürel miras listelerine eklenerek tüm dünyada bilinir hale gelecektir. Coğrafi işaret tescilinin çeşitli faydaları ve avantajları vardır.  Coğrafi işaret bir ürünü tanımlar ve üretimin bu tanımda yer alan kriterler ve kurallara göre yapılmasını sağlar. Coğrafi işaret ürünün tanınırlığını artıracağı için üreticilerin daha fazla gelir elde etmesini sağlar. Ayrıca coğrafi işaret kırsal toplumların sürdürülebilir kalkınmasına katkı yapar. Coğrafi işaretli ürünler genel anlamda turizmi de geliştirir. Bunlara ek olarak coğrafi işaret somut olmayan kültürel mirasın korunması ve aktarılmasında da anahtar bir rol oynar.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEBZELİ, GÜMÜŞHANELİLERDEN, DEVRİM, NİTELİĞİNDE, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı