Yazı Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 17:07
 
YARININ GEBZESPORU BUGÜNDEN BAŞLAMALI
ALİ KEMAL KOL
 
 

1992 yılının yazın da kapısından içeriye girdiğim Gebzespor’da kimi zaman saha da kimi zaman ise tribünde yer aldım.

Çocukluğumun hayranlığı ile yaşadığım Mor Beyaz renkler o dönemler hiç kuşkusuz Gebze’de yaşayan her çocuğun arzuladığı bir kulüptü.

İmkânsızlıklar olsa da kurumsal bir işleyiş vardı Gebzespor’da.

Alt yapıda oynarken, daha doğrusu şimdinin futbol okulu diye tabir edilen yaşlarda aylık aidat ücretlerimizi yatırır makbuzumuzu alırdık. Dönem dönem hem görsellik hem de kulübe gelir olması açısından yeni antreman ürünleri çıkartılır, ailelerimiz de bizlere bunları alırdı.

Önce halısaha, akabinde şimdiki tenis kortunun orada dönemin hocaları, Halil Hoca, Demir Hoca, Ahmet Hoca, Murat Hoca, Eşref Hoca ve daha da aklıma gelmeyenler ile senelerce idman yaptık.

Alt yapıda oynayan her çocuğun hayali o mor beyaz formayı giyebilmek, o sahaya çıkabilmekti.

Hatta ve hatta öyledir ki, hafta sonu Gebzespor’un iç saha maçında top toplayıcı olabilmek için hocalara yalvardığımız günleri bilirim.

Özellikle doksanlar da A takım kadrosuna baktığınız da neredeyse tamamına yakını Gebzespor alt yapısından yetişmiş bir kuşağın futbolcusuydu.

Sonra bundan çok ama çok uzak kalınan o ruhu yakalamak neredeyse imkânsız oldu.

Öze dönmeyi hiçbir zaman başaramadı Gebzespor !

Sebeplerini saymakla bitmez aslında ama dış transfer politikası birkaç dönem dışında Gebzespor’a hep zarar vermiştir.

Artık tüm bu olanlardan ders çıkartmalı ve bir an önce alt yapıya yönelmeli. Kurumsal bir sistem ile üzerine basarak söylüyorum geçmiş yıllarda olan isimler ile değil, yenilikçi bilgi donalımı olan, kahve köşelerinde Gebzespor’u konuşan değil, mesaisini Gebzespor Alt yapı tesislerinde geçirecek koordinatör ve hocalara ihtiyaç var.

Özellikle futbol okulu bunun için en önemli şart !

Eskiden Gebzespor futbol okuluna gidebilmek için yırtınan gençlik vardı. Dönem içerisinde Gebze’de açılan diğer futbol kulüplerinin  örn; GS, FB, BJK, TS gibi futbol okullarına kayıtlar Gebzespor alt yapısını ne yazık ki gölgede bırakmıştır.

Yarının Gebzespor’u altyapıdan başlar.

Sistemin başında eğitimli, bilgili ve otoriter bir isim olmalı ve alt yapı hocaları ile sürekli iletişimde olmalı. Orada bir eğitim ve sosyalleşme sistemi oluşturulmalı. Her sezon alt yapıdan A takıma 5-6 oyuncu kesinlikle çıkartılmalı.

Kişisel fikrim şudur ki, bir sezon şampiyon olup ertesi sezon düşeceksek bırakın 5 sene şampiyon olmayalım ama alt yapısı güçlü bir Gebzespor olarak daha güçlü bir ekonomi ile geri dönelim. Bu demek değil ki şampiyon olmayalım, Gebzespor her sezona şampiyonluk için çıkan ve çıkması gereken bir kulüptür.

Ama bahsettiğim alt yapıdaki başı boşluluk bir an ama bir an önce giderilmeli ve Gebze’de yaşayan çocukların Gebzespor’un alt yapısına gitmek için can attığı bir ruhu yakalamalıyız.

Ama burada alınması gereken kararlar ve yapılması gereken sözleşmeler de çok önemli. Yeni gelen yönetimler ve ondan sonrada gelecek olan yönetimler sürekli sistem değişikliğine gider, sürekli birilerini gönderip birilerini getirirse bu sistem hiçbir zaman bir adım ileri gidemez.

At yapının başına dediğim gibi eğitimli, bilgili ve en önemlisi yenilikçi bir koordinatör getirilmeli. (bunun bir hoca olması şart değil) Onun dışında futbol okulu ve lig statüsünde oynayan yaş guruplarının başında olacak olan hocalar da eğitim, kültür ve yenilikçi kimliği olan isimlerden oluşmalı.

Gebzespor’u tekrar bir ruh takımı yapabilmek için alt yapı ve tesisleşme çok önemli. İnşallah bizlerde bir gün oturup bir köşeden özlemini duyduğumuz o Gebzespor’u izleme mutluluğuna ulaşırız.

 
Etiketler: YARININ, GEBZESPORU, BUGÜNDEN, BAŞLAMALI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı