Yazı Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 11:12
 
“Onların da bütün ümidi Türk Gençliğinde!”
Ayşe Öğünç
 
 

Bugün sizinle gençleri konuşalım istiyorum. Bana kalsa bugün değil her gün konuşalım hatta. Elimizden kayıp gitmeden, iş işten daha fazla geçmeden..

Yıl 2021 ve artık savaşlar er meydanlarında tankla tüfekle yapılmıyor. Artık savaşlar sinsice kalleşçe ve daha acımasızca. Sizi bitirmek isteyenler bugün artık salgın hastalıklarla saldırıyor, ekonomik şiddetle saldırıyor. Yetmiyor türlü uygulamalar, oyunlar, özellikle kurgulanmış ve idealleştirilmiş popüler kültür mahsulleriyle gençliğinize saldırıyorlar. Hal böyle olunca o gençliğe her zamankinden daha çok sahip çıkmak gerekiyor.

Çok uzun süredir yolda, sokakta, restoranda, okulda, sosyal medyada aklınıza gelebilecek her mecrada gençleri takip ediyorum. Gördüğüm manzaralar beni hem kendi gelecekleri hem de ülkemin geleceği adına korkutuyor.

•Bir grup her şeyi anlamsız buluyor akışına bırakmayı ciddiye almamayı tercih ediyor. Ki bu kişisel bir felaket.

•Bir grup büyük hayaller kuruyor bir kaç popüler mesleği kafasına koymuş dünya çapında ünlü bir aşçı olmak istiyor mesela. Ama sıfır çaba sıfır çalışma. Emeksiz yemekte gözler.

•Bir grup kısa yoldan zengin olma peşinde, dakikada iş kurup batırıyor. Tüm hayatı boyunca başarılı ve rahat yaşaması için yeterli olan enerjisini youtuber, fenomen ya da blogger olmak için harcıyor.

Yok mu iyi, örnek bir grup?

Elbette var. İdealleri olanlar, idealleri uğruna çok çabalayanlar, sorumluluk sahibi ve bilinçli bir grup var. Ama bizler tüm gençliği bu grupta toplayana kadar, amaçsız kendine güvensiz tek bir genç kalmayana kadar mücadele etmek zorundayız.

Büyüklerimiz yaşlılarımız nasıl bizim geçmişimiz yaşanmışlıklarımız tarihimizse, Gençlerimiz de bizim geleceğimiz yarınlarımız yaşanacak güzel günlerimizdir. Çocuklarına ve torunlarına güzel bir gelecek bırakmak isteyen herkes bugünün gençlerini önemsemek onları dert edinmek zorunda.

Bugün ne yapacağını bilmeyen, rüzgar nereye savurursa oraya giden bir gençlik yetişiyorsa “Bundan bana ne?” diyemezsiniz. Çünkü bu, yarın ne yapacağını bilemeyen rüzgar ne yöne çevirirse oraya giden bir ülkenin size yansıyan bugünkü resmi demektir. Güçlü bir ülke olmak istiyorsanız gençliğinizi güçlü kılmak zorundasınız.

Bir kasıt aramamakla birlikte ülke olarak toplum olarak gençlerimizi ihmal ettiğimize inanıyorum. Derin bir ihmalden bahsediyorum üstelik, anne babadan devlet büyüklerine, aile içinden topluma kadar..

Bizim bu ihmalimiz onları umutsuz, mutsuz ve nihayetinde de çabasız bireylere dönüştürüyor. Sonra bir bir kayıp gidiyorlar yeryüzünden. Bu kayıp gidişin adı bazen çocuk yaşta evlilik oluyor bazen istismar bazen intihar..

Artık bu tabloyu görmek, yüzleşmek ve kara bulutları güneşle değiştirmek zorundayız. Onları bugün daha güzel şartlara kavuşturmazsak yarından umut duymayacaklar. İşte bu yüzden bugün hizmet ve yatırım yapılacak en önemli husus gençliğimizdir.

Onlara eğitim, sosyal ve iş hayatında eşitliği sağlayarak güvenlerini yeniden kazanmak zorundayız.

Parası ya da dayısı olanın değil azmi ve çabası olanın bir yerlere geldiği bir sistemi oluşturarak onlara gerekli motivasyonu kazandırmak zorundayız.

Kim staj yapmak için bile kırk takla atmak zorunda kalacağını bildiği bir düzen için hevesle okur?

Kimse.

Kim işsiz kalacağını bildiği bir düzen için hevesle çabalar?

Kimse.

Kim hakkını almak için, yükselmek terfi etmek için çok çalışmanın yetmediği bir düzen için fedakarlıklar yapmak ister?

Kimse.

Öyleyse ilk olarak adaleti sağlamalı gençleri o adalete inandırmalı ve onlar için yeni ve etkili imkanlar yaratmalıyız. Eğitimi herkes için ücretsiz ve ulaşılabilir kılmak bunun aksini yapmaya çalışanların karşısında durmak bizlerin görevidir. Aynı şekilde sosyal hayatlarını belediyeler, gençlik ve spor bakanlığı vb. kurumlar aracılığıyla düzenlemek ve kontrol altında tutmak yine bizlerin görevidir. En önemlisi ise iş hayatlarına katkı sunabilmek. Gençlerin iş hayatında istihdamını sağlamak bir ülkenin hem ekonomik hem aile hem sosyal yapısı için yapılacak en büyük yatırımdır. Çalışan üreten ve kazanan gençler gelecek kaygısı duymayacak, evlenmekten ve sorumluluk almaktan kaçınmayacak ve böylece sağlıklı ailelerin ve sağlıklı bir toplumun temelleri atılmış olacaktır.

Bu sorumluluk devletimizin ve her birimizindir. Bu işin vebali ise elini taşın altına koymaktan çekinen herkesindir. Biz bugün onlara sahip çıkmazsak yarın kim bu vatana sahip çıkacak?!

Sevgiyle kalın.

Okur kalın.

 
Etiketler: “Onların, da, bütün, ümidi, Türk, Gençliğinde!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı