Yazı Detayı
01 Temmuz 2021 - Perşembe 11:58
 
EŞİNİZLE MALLARINIZI PAYLAŞIRKEN HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
Hüsnanur Akabalı
HURSESGEBZE
 
 

Mal rejimi sözleşmesi evlenmeden önce veya evlendikten sonra yapılabilir. Eşler şarta veya süreye bağlayabilecekleri gibi anlaşarak her zaman mal rejimimi sözleşmesine son verebilirler. Eşler evlendiklerinde kanunda belirtilen bir mal rejimini seçmediler ise otomatik olarak edinilmiş mallara katılma rejimini kabul etmiş olurlar. Edinilmiş mallara katılma rejimi, yasal mal rejimidir. MK 204’e göre ‘Mal rejimi sözleşmesini ayırt etme gücüne sahip kişiler yapabilir.(f.1) Küçükler ve kısıtlılar yasal temsilcilerinin rızasını almak zorundadırlar.(f.2)’ Fakat yasal danışman ve kayyımda durum farklıdır. Mal rejimi sözleşmesi mutlak, kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hakkın kullanımıdır. Bu bakımdan yasal danışman veya kayyım atanmış eşin, bunların rızasını alması şart değildir.

MK 218’e göre ‘Edinilmiş mallara katılma rejimi, edinilmiş mallar ile eşlerden her birinin kişisel mallarını kapsar.’  Yasal düzenlemeye göre kanun eşlerin mallarını 4’e ayırmıştır. Bunlar: kocanın edinilmiş malları, kocanın kişisel malları, karının edinilmiş malları ve karının kişisel mallarıdır. Bu bağlamda edinilmiş mal nedir, kişisel mal nedir bu farka bakalım.

Edilmiş mallar kısaca eşlerin kişisel malı olarak nitelenmeyen bütün malvarlığı unsurlarıdır.  Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir. Edinilmiş mallar Medeni Kanunun 219. maddesinde düzenlenmiştir. Edinilmiş mallar: Eşlerin çalışmasının karşılığı olan mallar, sosyal güvenlik ve sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerinin yaptığı ödemeler (örnek toplu tazminat), çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar, kişisel malların gelirleri, edinilmiş mallar yerine geçen değerlerdir.

Kişisel mallar Medeni Kanunun 220. Maddesinde düzenlenmiştir. Kişisel mallar: yalnız kişisel kullanıma yarayan eşyalar, mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya eşin sonradan miras gibi karşılıksız kazanma ile elde edilen değerler, manevi tazminat alacakları, kişisel mallar yerine geçen değerlerdir.

Şimdi konuyla ilgili sık sorulan sorulara bakalım. Mücevher ve altın edinilmiş mal mıdır kişisel mal mı? Burada amaç yatırım mı hediye mi buna bakılır. Yatırım amacıyla alınmış ise edinilmiş maldır. Fakat sevgililer günü için kadına tektaş alınmışsa sadece kadının kullanımı olduğu için kişisel mal sayılır. Evlenmeden sonra otomobil alınmış fakat erkeğin üzerinde, sadece erkeğin ehliyeti var. Bu otomobil edinilmiş mal mı kişisel mal mı? Tüm ailenin kullanımına yarar. Edinilmiş maldır. Düğünde evlenmeden sonra takılan takılar edinilmiş mal mı kişisel mal mı? Yargıtay bu konuda kadını koruyarak, kadına takılan takılar kadının kişisel malıdır, bağışlama niteliğindedir der. Evli kocaya milli piyango çıkmış. Bu para edinilmiş mal mı, kişisel mal mı? Burada söz konusu biletin hangi malvarlığından alındığına bakılır. Hangi malvarlığından alındıysa ikramiye o malvarlığına dahildir. Evlenmeden önce alınan bir mal, evlendikten sonra satılıp başka bir şey alındığında bu da kişisel maldır. 

Son olarak mal rejiminin sona erme hallerine bakacak olursak sona erme, MK 225’te düzenlenmiştir. Maddeye göre ‘ Mal rejimi, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer.(f.1) Mahkemece evliliğin iptal veya boşanma sebebiyle sona erdirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hâllerinde, mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer. (f.2) ’ Yani edinilmiş mallara katılma rejimi şu hallerde sona erer: eşlerden birinin ölümü ya da gaipliği halinde, eşlerin anlaşarak başka bir mal rejimini kabulü halinde, boşanma ile, evliliğin iptali ile ve mahkemece mal ayrılığına karar verilmesi durumlarından birinin varlığı halinde sona erer.

 
Etiketler: EŞİNİZLE, MALLARINIZI, PAYLAŞIRKEN, HAKLARINIZI, BİLİYOR, MUSUNUZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı