Yazı Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 10:42
 
Apartman altına kahvehane açılabilir mi?
Halil Yavuz
HURSESGEBZE
 
 

Yine bize gelen soruları cevaplamaya devam edelim. Bu hafta gelen sorulardan birisi de başlıkta da görüleceği üzere apartman altına kahvehane açılabilir mi?

Apartmanlarda yer alan bağımsız bölümler konut dışında farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir. Ancak bu kullanım amaçları yasalar kapsamında bazı sınırlamalara uğramakta ve bazı koşullar altında ancak oy çokluğu ya da oybirliği kararı ile kullanımlara izin verilmektedir. Bu konuda en çok merak edilen konulardan biri de sık sık rastlanılan kahvehaneler konusudur. Peki, apartmanda kahvehane açmak için hangi şartlar gerekir? Bu konuda hem Kat Mülkiyet Kanuna, hem de İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğine bakmakta fayda var. Kat Mülkiyet kanununda;

Madde 24 – Ana gayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.

Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. 1136 sayılı Avukatlık Kanununda avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam ederler. Bu süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meslek mensupları tarafından açılan bürolar hakkında da uygulanır.

Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.’

İşyeri açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte ise; Madde 5- İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen işyerleri aşağıda belirtilen şartları taşımak zorundadır: a) İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak mevzuatta öngörülen tedbirlerin alınmış olması, b) 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren gayrimenkullerin, tapu kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve benzeri eğlence ve toplantı yerleri; fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri; imalathane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri ve çarşı gibi işyerlerinin açılması hususunda kat maliklerinin oy birliği ile karar alması, Tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa kat maliklerinin oy çokluğu ile aldığı kararın bulunması, denilmektedir.

Özetle; Apartmanda işyeri olarak kayıtlı bağımsız bölümde kat malikleri kurulunun oy çokluğu ile kahvehane açılabiliyor. Buna karşın Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince;  Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde ise kahvehane ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilmektedir.

 
Etiketler: Apartman, altına, kahvehane, açılabilir, mi?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
29 Kasım 2021
Üst kattan gelen su sızıntısı nereye şikâyet edilir?
15 Kasım 2021
Apartman - Site aidatlarını ödemeyenlere karşı ne yapılabilir?
08 Kasım 2021
Emlak vergisi 2. Taksit ödemeleri başladı
01 Kasım 2021
Hisseli tarla satışı yapılabilir mi?
25 Ekim 2021
Apartmanlarda cam balkon yaptırmak için izin gerekir mi?
18 Ekim 2021
Elbirliği mülkiyeti (İştirak mülkiyeti) nedir?
11 Ekim 2021
Yaşlı kişiler tapu dairesinde alım-satım yapabilir mi?
04 Ekim 2021
Dış Cephe Mantolama Masrafları Nasıl Bölünür?
27 Eylül 2021
Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde nelere dikkat edilmeli?
20 Eylül 2021
Apartmanlarda çatı tamir masraflarını kim öder?
13 Eylül 2021
İpotekli gayrimenkul satılabilir mi?
06 Eylül 2021
Deprem sigortası olmadan tapu devri yapılabilir mi?
30 Ağustos 2021
Kiralık daire arayanların işi çok zor
23 Ağustos 2021
Daire sahipleri dikkat!
16 Ağustos 2021
Apartman ve Sitelerde Ortak Alanlar nasıl kullanılır?
09 Ağustos 2021
Sözleşme süresi dolmadan evi tahliye eden kiracı kalan kiraları öder mi?
02 Ağustos 2021
Apartman ve site yöneticileri dikkat edin mahkemelik olabilirsiniz
26 Temmuz 2021
Değerli konut vergisi kimleri ilgilendiriyor?
19 Temmuz 2021
Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Nedir?
12 Temmuz 2021
Kuru (Çıplak) Mülkiyet Nedir?
05 Temmuz 2021
Konutta net alan brüt alan nasıl hesaplanır?
27 Haziran 2021
İntifa hakkı nedir, nasıl kurulur?
20 Haziran 2021
Hisseli gayrimenkul satışlarında diğer hissedarların şufa (önalım) hakkı
13 Haziran 2021
Depozito nedir?
06 Haziran 2021
Kira sözleşmesi nasıl yapılır
30 Mayıs 2021
Kiraya vermek için gayrimenkul satın alınır mı?
23 Mayıs 2021
Emlak vergisi nasıl ödenir?
16 Mayıs 2021
İzale-i şuyu (Ortaklığın giderilmesi) nedir?
09 Mayıs 2021
Ev almanın sırası mı?
02 Mayıs 2021
Konut alırken nelere dikkat edilmeli
Haber Yazılımı