Haber
25 Şubat 2021 - Perşembe 11:58
 
Merkez Bankası’nın ATM yazısına Korucuoğlu’ndan sert tepki
KOCAELİ Haberi
Merkez Bankası’nın ATM yazısına Korucuoğlu’ndan sert tepki

İYİ Parti Kocaeli Toplumsal Politikalar ve Strateji İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Fatma Zehra Korucuoğlu, Merkez Bankası’nın ATM makinalarına 200 TL’lik banknot değil de küçük miktarlı bozuk paralar konulmasını istemesini sert sözlerle eleştirdi. Korucuoğlu, “Ekonomi bozuldu sıra psikolojimizde” dedi.

İYİ Parti Kocaeli Toplumsal Politikalar ve Strateji İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Fatma Zehra Korucuoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Merkez Bankası, dün bankalara gönderdiği bu yazı ile enflasyonla mücadele için ATM makinalarına 200 TL’lik banknot değil de küçük miktarlı bozuk paralar (5 TL, 10 TL, 20 TL) konulmasını istedi. Merkez Bankası enflasyonla mücadele için farklı bir emisyon politikası kapsamında Gresham Yasası’nı deniyor; yani piyasaya para çıkarmak için toplamda mali değeri aynı, lakin adedi farklı olan paradan mali değeri yüksek olanı piyasadan çekiyor anladığım kadarıyla. Okuduğumda Takvim gazetesinin alışveriş önerileri haberinin devamını okuyormuşum gibi hissettim.

PSİKOLOJİK OLARAK PARASININ ÇOK OLDUĞUNU HİSSEDECEK

Kimi uzmanlara göre bu istek; 200 TL’lik banknotlar dolaşımdaki 5 TL’lik banknotlardan daha fazla olduğu için piyasada fiyatlara yuvarlama yapılmak istendiğinden sıradan bir istek. Fakat sıradan olduğu düşünülen bu isteğin ardından artık ATM’lerden 200 TL çekmek isteyen bir vatandaş; bir adet 200 TL yerine, ‘10 adet 10 TL ve 20 adet 5 TL’ veya ‘10 adet 20 TL’ çekecek. Yani cüzdanının/cebinin kabarık olmasından dolayı psikolojik olarak parasının çok olduğunu hissedecek ama harcamak istediğinde ise aynı ürünleri aldığını görünce psikolojisi bozulacak.

ÖNEMLİ OLAN PARANIN SATINALMA GÜCÜ

200 TL’lik bir alışverişi; 200 TL banknot ya da 10 adet 20 TL banknotlar ile satın almanın enflasyonun düşmesine nasıl bir etkisi olacak? 200 TL’lik banknotları piyasadan çekmenin fiyatlara yuvarlama (Fiyatları yuvarlama: Fiyatı 5,99 TL ürüne 6,00 TL ödemek) yapılmak istenmesi ile ne alakası var? Dolaşımdaki banknotun mali değerinin büyük olması enflasyonun arttığının göstergesidir evet. Lakin önemli olan paranın satınalma gücüdür. 200 TL’lik bir alışverişte; aldıklarım bir önceki yıla göre daha çok ise paramın değeri artmış demektir. Çok ne demek yıllar geçtikçe aynı paraya hep daha az alışveriş yapıyoruz.

DIŞ SATIN ALIMI YAPILMASINDAN VAZGEÇİLMELİ

Devlet harcamalarının arttırılmasından, devlet bütçesinin sürekli açık vermesinden, banka kredilerinin arttırılmasından, ücretlerin fiyatların yüksek olmasından, tarım ürünleri de dahil piyasanın talebi olan ürün ve malların yüksek fiyatla dış satın alımının yapılmasından vazgeçilip; yerel mal ve hizmet üretiminde kapasite artışı yapıldığında, üretim hacminde artış sağlandığında, tüketicilerin yerel ürünlere yönelmesi sağlandığında, tarım hayvancılık, imalat sanayi konularında üretici eğitilip, sermaye desteği ve ürününe devlet alım garantisi verildiğinde bakın enflasyon nasıl düzeliyor, paranın satın alım gücü nasıl artıyor, vatandaş 200 TL ile her yıl nasıl daha çok alışveriş yapıyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Merkez, Bankası’nın, ATM, yazısına, Korucuoğlu’ndan, sert, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı