Haber
19 Kasım 2020 - Perşembe 15:46
 
MERAKLA BEKLENEN AÇIKLAMA MERKEZ BANKASI'NDAN GELDİ!
GÜNDEM Haberi
MERAKLA BEKLENEN AÇIKLAMA MERKEZ BANKASI'NDAN GELDİ!

Son dakika haberleri... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu PPK Ekim ayı 2020 toplantısı yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal yönetiminde gerçekleşti. Toplantının ardından Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Buna göre, Merkez Bankası politika faizini piyasa beklentisine paralel 475 baz puan artırarak 15'e yükseltti. Kararın ardından dolar kuru ve altın fiyatlarında hızlı bir geri çekilme görülürken, Borsa İstanbul tüm zamanların rekorunu test etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu PPK Ekim ayı 2020 toplantısı yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal yönetiminde gerçekleşti. Toplantının ardından Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı. Buna göre, Merkez Bankası politika faizini 475 baz puan artırdı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizini 475 baz puan artırdı. TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi 10,25 seviyesinden 15,00 seviyesine yükseldi.
MERKEZ BANKASI PİYASA BEKLENTİSİNE GÖRE KARAR VERDİ
Ekonomistlerin beklentisi 475 baz puan artış olacağı yönündeydi. TCMB önceki iki toplantısında da sürpriz kararlarla Eylül ayında değişiklik beklenmemesine rağmen faizi 200 baz puan artırmış, Ekim toplantısında artış beklentisine rağmen değişikliğe gitmemişti. Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için 12,47, 12 ay sonrası için 10,77 ve 24 ay sonrası için 9,20 seviyesinde bulunuyor. TCMB'nin enflasyon beklentisi bu yıl sonu için 12,1, 2021 yıl sonu için 9,4 seviyesinde bulunuyor. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi: "Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltilmesine Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MERAKLA, BEKLENEN, AÇIKLAMA, MERKEZ, BANKASI'NDAN, GELDİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı