Haber
13 Ocak 2021 - Çarşamba 16:32
 
Kaymakam Alkan, Tarihçi Şükür’ü ağırladı!
DİLOVASI Haberi
Kaymakam Alkan, Tarihçi Şükür’ü ağırladı!

Tarihçi Rıdvan Şükür,  görüşme sırasında Cumhuriyet dönemi bölge tarımına ışık tutan “Kocaeli üzüm bayramları ve Bağcılık” ve “Gebze çevresinde Kırsal yerleşim”  isimli kitaplarını imzalayarak Dilovası İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan’a hediye etti.

Şükür’ün “Gebze çevresinde kırsal yerleşim” kitabı 1987 yılına kadar Gebze sınırları içinde yer alan köyleri ele alıyor. Kitap içinde, Dilovası ilçesinin günümüz köyleri Çerkeşli, Demirciler, Tepecik ve Tavşancıl hakkında önemli bilgiler ve istatistiki veriler yer alıyor, Dilovası tarihine katkı sunuyor.  

Tarihçi Rıdvan Şükür, 1960’lı yıllara kadar İstanbul piyasasına en iyi sofralık üzüm çeşitlerini yetiştiren bölgedeki bağcılarının üzüm çeşitleri ve Tavşancıl üzümleri hakkında Dilovası ilçe kaymakamını bilgilendirdi. 1938 ve 1939’lu yıllardan başlayarak üzüm yetiştiren bağcılardan yarışmalarda derece alanlar bağcılar kitap içinde yer alıyor. Kitapta üzüm bayramları dışında Kocaeli bölge bağcılığını da detaylı olarak ele alıyor.  Ayrıca Şükür,  yılda bir defa Kocaeli üzümcülerini bir araya getirerek üzüm bayramlarını düzenleyen Kocaeli Valiliğinin üzümün iktisadi ve sosyal hayat içinde önemini bilerek bu üzüm bayramları kutlama geleneği yıllarca canlı tuttuğunu söyledi..   

Kocaeli Valiliği, Üzüm yetiştiren bağcıları yılda bir defa bir araya getirerek üzümlerini sergileyip, daha iyisini yetiştirmelerini teşvik etmek amacıyla 1938’de Hereke’de 1939’da Eskihisar’da üzüm bayramı kutlamaları yapmış, daha sonraki yıllarda bu durum bir gelenek haline gelmişti. 

Şükür Kocaeli üzüm bayramları ve bağcılık kitabını unutulan üzüm bayramlarını ve bağcılık kültürünü hatırlatmak için yazdığını söyledi. Rıdvan Şükür, 2020 yılı içerisinde üç kitap yayınlamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kaymakam, Alkan,, Tarihçi, Şükür’ü, ağırladı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı