Haber
24 Kasım 2021 - Çarşamba 16:50
 
İHALESİZ OLARAK ÖZELLEŞTİRME SÜRELERİ UZATILIYOR
SİYASET Haberi
İHALESİZ OLARAK ÖZELLEŞTİRME SÜRELERİ UZATILIYOR

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan limanların ihalesiz olarak özelleştirme sürelerinin uzatıldığına dikkat çekerek, “Yandaş firmalara verilen bu ihalelerin işletme süreleri kırk dokuz yılı uzatmakta” dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi, Kocaeli Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Tahsin Tarhan, Komisyonda görüşülen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde söz alarak açıklamalarda bulundu. TRT Payı ile ilgili yapılan düzenlemeyi eksik bulduklarını belirten Tarhan: “Su, elektrik, gaz, ısıtma soğutma ve benzeri enerji dağıtım veya kullanımlarında Ekim-Mart aylarında KDV’yi sıfırlayalım dedik, kabul etmediler. Tarımsal üretimde borçları yüzünden elektriği kesilenlere elektrik yeniden verilsin dedik, kabul etmediler. Borçları nedeniyle doğalgazı kesilenlere yeniden doğalgaz verilsin dedik, kabul etmediler. Vatandaşın lehine ne önerdiysek reddedildi” dedi.

“LİMANLAR YANDAŞA İHALESİZ VERİLİYOR”

Tarhan sanayi komisyonuna gelen torba teklifin 16. Maddesi ile limanların ihalesiz olarak özelleştirme sürelerinin uzatıldığına dikkat çekti; “16’ncı maddeyle limanların işletme süreleri kırk dokuz yıllığına uzatılıyor. Öncelikle bu madde Anayasa’ya aykırıdır. İhale yapılmadan, daha önce ihaleye girmiş firmalar açısından eşitlik ilkesine aykırı. Bu açık açık gösteriyor ki yandaş firmalara verilen bu ihalelerin işletme süreleri kırk dokuz yılı uzatmakta; üstelik ihalesiz, yarışmasız, pazarlıksız. Hangi vicdana, akla sığar; anlamış değilim. Bu ülkenin limanlarını Katarlılara, 5’li çetelere ihalesiz vermek için getirmek istediğiniz bu düzenlemeye Anayasa’ya aykırı olduğu için karşıyız” diye konuştu.

“USULSÜZLÜKLER SAYMAKLA BİTMEZ”

Sözlerini sürdüren Tarhan: “Limanlara bir baktığımız zaman Antalya Limanı 2028’e kadar Katarlılara verilmiş, şimdi tekrar on dokuz yıl uzatılıyor. Hopa Limanı 2027’de doluyor, düşünün yani kaç yılındayız, on dokuz yıl uzatılıyor. Çeşme Limanı, Marmaris Limanı, Mersin Limanı, İskenderun Limanı on üç yıl uzatılıyor. TCDD gibi devlet kurumlarına ait birçok liman, özel şirket ya da konsorsiyumlara sınırları değişkenlik gösteren anlaşmalarla devrediliyor. Özelleştirme ihaleleriyle işletme hakları devredilen limanlara ilişkin getirilen bu düzenlemeyle ihalesiz, pazarlıksız olarak sözleşmelerin süresi kırk dokuz yıl uzatılacak. Kocaeli Derince’de bulunan Safiport TCDD’ye aitken 2015’te işletmesi özelleştirilen limanda otuz dokuz yıl olarak belirlenen işletme hakkı bu düzenlemeyle otomatik olarak on yıl daha uzayacak. Bu usulsüzlükler saymakla bitmez. Bu madde teklif metninden acilen çıkarılması gerektiğini vurguladık. Konu ile ilgili önerge sunduk ancak önergemiz kabul edilmedi” dedi.

“EYT’LİYE BÜTÇE YOK, DERNEK YÖNETİCİLERİNE ÇİFT MAAŞ”

Tarhan teklifin 24’üncü maddesiyle çift maaşın önünün açıldığını savundu: “Getirdiğiniz her yasada çift maaşın önünü açma çabasına ısrarla devam ediyorsunuz. Bir yanda partili Cumhurbaşkanı kazanılmış hakları geriye dönük yasayla ellerinden alınan EYT’li vatandaşlarımıza ‘Yok öyle hem emekli olup hem gidip çalışmak’ diyor. Diğer yanda bu yasa teklifinde Kızılay, Yeşilay, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı gibi kendi atayacağınız kişilere çift maaş vermekten geri durmuyorsunuz. Bu durumun Anayasa’ya aykırı olduğunu görmezden gelip yasa değiştirmeye kalkıyorsunuz” dedi. Tarhan konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Ülkemizin geldiği durum net ve ortadadır. Yoksul zorda, geçim sıkıntısında; asgari ücret açlık sınırının altında, esnafların çekleri yazılıyor, senetleri protesto oluyor, her hafta bir vatandaşımız intihar ediyor ama baktığımız zaman, yandaş şirketlere indirimlerle meşgulüz, gelen her kanunda bir indirim var, her gelen kanunda Türkiye’nin o 5’li müteahhitlerine bir destek var, bir yardım var. bu kanun teklifinde TRT payı gibi olumlu maddeler var ama kanun teklifinin bütününe baktığınız zaman içinde rant var diyorum. Torba kanun teklifi komisyondan geçti ancak genel kurulda direnişimizi sürdüreceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: İHALESİZ, OLARAK, ÖZELLEŞTİRME, SÜRELERİ, UZATILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı