Haber
10 Kasım 2021 - Çarşamba 16:17
 
ÇAYIROVA’YA 83 MİLYON EUROLUK YEŞİL YATIRIM
ÇAYIROVA Haberi
ÇAYIROVA’YA 83 MİLYON EUROLUK YEŞİL YATIRIM

Arçelik, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 150 milyon euro tutarında, 8 yıllık bir yeşil kredi anlaşması imzaladı. Kredinin ilk 83 milyon euroluk dilimi ile Eskişehir, Çayırova, Bolu, Ankara ve Merkez Ar-Ge’ye ait yeşil yatırımlarını fonlayacak.

Arçelik, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 150 milyon euro tutarında, 8 yıllık imzaladığı yeşil kredi anlaşması ile çeşitli işletmelerindeki sürdürülebilirlik çalışmalarını destekleyecek, ayrıca Ar-Ge yatırımları yapacak. EBRD’nin sağlayacağı kredi, yurt dışından Türkiye’de sanayi sektörüne verilecek, Loan Markets Association tarafından yayınlanan uluslararası yeşil borçlanma prensiplere uygunluğu bağımsız bir kuruluş tarafından tescil edilmiş ilk yeşil kredi olma özelliğini taşıyor.

ÇAYIROVA’YA YŞİL YATIRIM

Kredinin ilk 83 milyon euroluk dilimi, Kredi Piyasaları Birliği’nin Yeşil Kredi İlkeleri’ne göre ‘yeşil kredi’ statüsünde olacak. Arçelik bu krediyle; Eskişehir, Çayırova, Bolu, Ankara ve Merkez Ar-Ge’ye ait yeşil yatırımlarını fonlayacak. Kalan 67 milyon euroluk finansman ise Eskişehir Buzdolabı Fabrikası ve Bolu Pişirici Cihaz İşletmesi’ndeki Ar-Ge harcamaları için kullanılacak. Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, sanayide karbonsuzlaşmanın hızlandırılması ve net sıfır ekonomiye geçişte özel şirketlere önemli görevler düştüğünü belirterek, “Hem dünyanın geleceği hem de sürdürülebilir kalkınma için iş dünyasının örnek teşkil etmesi gerekiyor. Arçelik yeşil yatırımlarla bu yolda emin adımlarla ilerliyor. EBRD’nin sağladığı yeşil kredi ile çevresel sürdürülebilirlik ve Ar-Ge projelerimizi finanse ederek 2050 yılında tüm değer zincirimizde net sıfır emisyona ulaşma olma yolunda önemli projeleri hayata geçireceğiz. EBRD ile uyumlu ve güvenen dayanan iş birliğimizin devamını diliyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAYIROVA’YA, 83, MİLYON, EUROLUK, YEŞİL, YATIRIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı